POWER BI: Rozdíl mezi funkcemi SUM a SUMX

V dnešním videu se podíváme na rozdíl mezi dvěma funkcemi, které používáme v Power BI nebo v Excelu v datovém modelu Power Pivot. Obě dvě funkce sčítají hodnoty, nicméně je mezi nimi rozdíl v použití. Kdy kterou funkci v Power BI nebo v Power Pivot použít a jaké jsou mezi nimi rozdíly si ukážeme v dnešním videu.

Excelový soubor ke stažení:

V příkladu máme excelovou tabulku, pojmenovanou jako Data, ve které máme prodejní data za produkty. V tabulce máme mimo jiné i sloupec počtu prodaných kusů a ceny. Nejprve tato prodejní data nahrajeme do Power BI.

Otevřeme program Power BI. Nejprve musíme nahrát zdrojová data do Power BI. Vybereme možnost Importovat data z Excelu. Otevře se okno, ve kterém můžeme najít náš zdrojový excelový soubor. Když ho najdeme, tak ho označíme a vybereme Otevřít. Otevře se okno Navigátoru, kde vidíme všechny listy a tabulky ve zdrojovém excelovém souboru. Náš zdroj je excelová tabulka, pojmenovaná jako Data. Takže na ní klikneme a zaškrtneme ji. V pravém okně vidíme náhled tabulky. Naše tabulka nepotřebuje žádnou úpravu, takže vybereme možnost Načíst.

Po chvilce se data načtou do Power BI, což vidíme podle toho, že se v pravém panelu zobrazí zdrojová tabulka, na kterou když klikneme, tak vidíme všechny sloupce tabulky.

Pokud chceme vidět data v tabulce, tak se překlikneme v levém panelu na ikonu Zobrazení tabulky. Zde vidíme zdrojová data, tak jak jsou v excelové tabulce. V tabulce máme sloupec počet prodaných kusů a cenu za kus.

 Řekněme, že v Power BI chceme zobrazit vývoj tržeb. Ve zdrojové tabulce ale žádný sloupec tržba nemáme. Abychom dostali tržby, tak musíme mezi sebou vynásobit počet a cenu. Nejprve si ukážeme, jak to udělat pomocí počítaného sloupce. V takovém případě přidáme nový sloupec do zdrojové tabulky, kde počet a cenu vynásobíme. Na kartě Domů vybereme Nový sloupec.

Tím se přidá do tabulky nový sloupec, který můžeme pojmenovat a stanovit vzorec. Sloupec pojmenujeme jako Tržba. Napíšeme rovná se a co chceme provést v tomto sloupci za výpočet? Chceme vynásobit počet a cenu, takže začneme psát název sloupce. Napíšeme počet a nabídne se nám sloupec z tabulky Data, který se jmenuje počet. Klineme na sloupec a sloupec se přidá do vzorce. Napíšeme znaménko krát a počet chceme vynásobit cenou, takže začneme psát název sloupce cena a opět se nám nabídne sloupec z tabulky Data, který je pojmenovaný jako cena. Vybereme sloupec a teď máme vzorec kompletní. Vzorec potvrdíme klávesou ENTER.

Sloupec se přidal do tabulky a teď mámě v tabulce sloupec tržba, který můžeme sečíst. Pokud chceme na sloupec rovnou uplatnit správný formát, tak sloupec označíme, tím se aktivuje karta Nástroje sloupců, kde máme formát. Tržba je v české měně, takže v sekci měna vybereme českou korunu. A ještě odebereme desetinná místa.

Teď jsme vytvořili počítaný sloupec, na který můžeme použít funkci SUM, tedy funkci pro součet. Funkce SUM je v podstatě stejná jako funkce SUMA v Excelu. Jejím jediným úkolem je sčítat hodnoty. Přepneme se do zobrazení Power BI pomocí ikony Zobrazení sestavy.

Abychom mohli sečíst tržby, tak musíme vytvořit míru neboli anglicky measure. Klikneme na tabulku Data a na kartě Nástroje tabulky vybereme Nová míra. Míru musíme pojmenovat. Pojmenujeme ji jako Tržba SUM. Napíšeme rovná se a použijeme funkci SUM. Jediné co musíme funkci SUM dodat je sloupec, který chceme sčítat. Chceme sčítat sloupec Tržba z tabulky Data. Takže napíšeme název tabulky Data a nabídnou se nám všechny sloupce. Vybereme sloupec tržba a ukončíme funkci závorkou. Funkci potvrdíme klávesou ENTER. Tato funkce teď sečetla všechny hodnoty ve sloupci. Míra se rovněž přidala do tabulky zdrojová data a od sloupce poznáme míru podle znaku malé kalkulačky, což značí, že se jedná o míru a nikoliv sloupec.

 Teď můžeme zobrazit vývoj tržeb v grafu. Vybereme třeba spojnicový graf. Na osu x vložíme datumy a na osu y vložíme míru Tržba celkem. A máme vývoj celkových tržeb v grafu.

Naproti tomu funkce SUMX je tzv. iterační funkce, to znamená, že provádí výpočet řádek po řádku. Nahrazuje tedy použití počítaného sloupce. Funkce SUMX nejprve provede výpočet, který ve funkci SUMX stanovíme a následně sečte tento imaginární sloupec. V tomto případě tedy nemusíme tvořit pomocný sloupec Tržba, takže budeme předstírat, že jsme ho nevytvořili.

Můžeme kliknout na tabulku Data a vybrat Nová míra. Míru pojmenujeme jako Tržba SUMX. Napíšeme funkci SUMX, kde v nápovědě vidíme, že funkci nejprve chce označit tabulku. Míru chceme počítat ze zdrojové tabulky, kterou máme nazvanou jako Data, takže napíšeme název zdrojové tabulky Data. Následuje čárka a druhým parametrem funkce SUMX je výraz. Tedy jaký výpočet chceme ve funkci SUMX provést. Chceme spočítat a sečíst tržby, takže ve funkci SUMX musíme vynásobit počet a cenu. Takže napíšeme sloupec cena, znaménko krát a sloupec počet. Funkce SUMX vynásobí počet a cenu, uchová tyto hodnoty a nakonec je sečte. Ukončíme funkci závorkou a funkci potvrdíme klávesou ENTER.

Funkce se stejně jako ta předešlá přidala do tabulky a poznáme ji podle ikony kalkulačky. Opět zobrazíme tržby v grafu. Vybereme spojnicový graf a na osu x vybereme datum a na osu y vložíme druhou míru Tržba SUMX. Stejně jako v předchozím případě se vloží vývoj tržeb do grafu.

Technicky není rozdíl mezi použitím funkce SUM na počítaném sloupci a funkcí SUMX, která nepotřebuje počítaný sloupec. Výslede je stejný. V praxi se ovšem doporučuje místo počítaných sloupců používat míry, jelikož tím nenafukujeme datový model dalšími sloupci.

Ukážeme si ještě další použití funkce SUMX a SUM. Řekněme, že jsme poskytli slevu 5% z ceny na každý prodej. Takže chceme spočítat celkové tržby po uplatnění této slevy. Opět můžeme příklad vyřešit pomocí počítaného sloupce. Překlikneme se do Zobrazení tabulky, kde vybereme v horní liště Nový sloupec. Sloupec pojmenujeme jako Tržba po slevě, napíšeme rovná se a vzorec je, tržba vynásobená slevou 5%, takže můžeme tržbu vynásobit 0,95. Jen pozor na to, že v Power BI se místo čárky píše tečka pro oddělení desetinných čísel. Potvrdíme vzorec a tím se přidá do tabulky nový sloupec, kde máme tržby ponížené o slevu 5%. 

Přepneme se do Zobrazení sestavy a vytvoříme novou míru. Vybereme Nová míra a pojmenujeme ji jako Tržba po slevě SUM. Použijeme funkci SUM, kde najdeme pouze sloupec, který chceme sečíst. Potvrdíme míru a tuto míru teď můžeme použít. 

Tentokrát zobrazíme rozdělení tržeb do koláčového grafu podle poboček.

A teď použijeme funkci SUMX. Nezapomeňte, že v tomto případě nemáme pomocné sloupce Tržba ani Tržba po slevě. Ale máme vytvořenou míru Tržba. Takže vytvoříme novou míru, kterou pojmenujeme jako Tržba po slevě SUMX, napíšeme rovná se a vyvoláme funkci SUMX. Ve funkci SUMX opět potřebujeme označit zdrojovou tabulku, což je tabulka Data. A následuje výraz. Ve funkci SUMX můžeme použít jiné míry. Takže můžeme použít míru Tržba SUMX, pomocí které jsme spočítali celkové tržby a následně tuto míru vynásobit hodnotou 0,95. Míru potvrdíme klávesou ENTER.

Tuto míru teď můžeme rovněž použít v grafu.

Tak toto byl rozdíl mezi dvěma funkcemi SUM a SUMX v Power BI nebo Power Pivot.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *