Skvělé triky v Excelu s neznámou funkcí ZNAK / CHAR | Excelové triky

V dnešním videu si ukážeme několik triků s funkcí ZNAK neboli anglicky funkcí CHAR. Na první pohled se může zdát, že toho funkce ZNAK moc neumí a že ji vlastně vůbec nepotřebujete. A pravda je, že ji asi v každodenní práci nevyužijete, ale na druhou stranu má funkce ZNAK několik triků v rukávu, které se vám v určitých chvílích mohou hodit. Včetně super triku, který si ukážeme v závěru videa.

Excelový soubor ke stažení:

Funkce ZNAK neboli funkce CHAR vrátí znak určený číslem, to znamená, že funkce ZNAK převádí číselné kódy na znaky.

Funkci ZNAK využijete třeba v následujícím příkladu, kde máme v jedné buňce uvedeno několik produktů, které jsou od sebe oddělené čárkou. Řekněme, že chceme mít tyto produkty naopak uvedené v jedné buňce ale pod sebou, tedy na každém řádku jeden produkt. Použijeme funkci DOSADIT neboli funkci SUBSTITUTE, ve které v prvním parametru označíme textovou buňku, jako starý znak napíšeme čárku s mezerou v uvozovkách a tuto čárku chceme nahradit odskokem na další řádek, a právě zde využijeme funkci ZNAK neboli funkci CHAR. Odskok na další řádek neboli line break se nachází pod číslem 10, takže do parametru napíšeme funkci ZNAK, ve které napíšeme desítku. Ukončíme obě funkce a potvrdíme. A zdánlivě se nic nestalo, aby odskok fungoval, tak musíme rozšířit řádek a na buňku uplatnit zalomení textu.

Triky s funkcí ZNAK 1

A nebo můžeme mít opačný problém, že máme produkty v jedné buňce, každý produkt na samostatném řádku a naopak potřebujeme produkty dostat do jedné buňky, ale na jeden řádek. Použijeme ten samý postup jen obráceně. Použijeme funkci DOSADIT, kde označíme celou buňku, jako starý znak použijeme funkci ZNAK s číslem 10 a jak nový znak použijeme čárku s mezerou v uvozovkách. Potvrdíme a máme produkty zase zpátky na jedno řádku.

Triky s funkcí ZNAK 2

A nebo můžete použít funkci ROZDĚLIT.TEXT neboli funkci TEXTSPLIT a využít odskoku pro rozdělení produktů do samostatných buněk. V takovém případě napíšeme funkci ROZDĚLIT.TEXT, kde označíme buňku a jako oddělovač do sloupců použijeme funkci ZNAK s číslem 10. Potvrdíme a máme oddělené produkty do samostatných buněk.

Funkce ZNAK vám pomůže i s vložením speciálních znaků do buněk. Příkladem může být například znak copyright, řekněme, že chceme do buňky napsat tento znak a za tím bude následovat název Akademie Excelu. Napíšeme funkci ZNAK, ve které se znak copyright skrývá pod číslem 169, a k tomu přidáme textovou hodnotu Akademie Excelu.

Pod znakem 174 se zase skrývá znak pro ochranou známku. Napíšeme funkci ZNAK, kde použijeme číslo 174 a k tomu opět přidáme textovou hodnotu Akademie Excelu.

Znaků, které lze ve funkci ZNAK použít je 255. Seznam znaků, které náleží jednotlivým číslům najdeme v cvičeném excelovém sešitu, který je ke stažení na stránkách Akademie Excelu. Odkaz na stažení souboru najdete v popisku tohoto videa. Znaky jedna až 31 jsou tzv. netisknutelné znaky, přičemž nejpoužívanějším znakem z této série je ZNAK 10, pod kterým se skrývá právě oddělovač do řádku neboli line break, který jinak v buňce vytvoříme pomocí ALT a ENTER. Znak 32 patří mezeře a od znaku 33 a dále vrací funkce ZNAK tisknutelné znaky.

Pomocí funkce ZNAK můžete rovněž velmi jednoduše vytvořit seznam písmen. V Excelu totiž v základu není seznam písmen abecedy. Pokud tedy chcete, aby se vám tvořil list abecedy potažením buněk dolů, taksi buď musíte vytvořit vlastní list, který přidáte do Excelu a nebo můžete použít funkci ZNAK. Písmeno A se skrývá pod číslem 65. Vrátíme se na druhý list a vytvoříme seznam písmen. Napíšeme funkci ZNAK, kde začneme číslem 64 a k tomu vytvoříme dynamické rozpětí, které bude přičítat čísla od jedné. Takže k tomu přičteme funkci ŘÁDEK, kde označíme buňku, ve které právě tvoříme funkci a od toho odečteme funkci ŘÁDEK, kde označíme záhlaví sloupce a toto záhlaví plně zafixujeme. Ukončíme funkci a stáhneme ji dolů a máme vytvořenou řadu písmen.

Pokud chceme naopak rychle zjistit, jaké číslo náleží znaku, tak použijeme funkci UNICODE, kde pouze v uvozovkách napíšeme znak. Třeba vykřičník a potvrdíme. A vrátí se číslo, pod kterým se skrývá vykřičník. 

Když teď ve funkci ZNAK použijeme toto číslo, tak se vrátí vykřičník.

Stalo se vám někdy, že jste měli v jedné buňce mix textových a číselných hodnot a potřebovali jste z buňky vyselektovat pouze čísla nebo pouze text? I k tomu použijeme funkci ZNAK v kombinaci s jinými funkcemi. Text nejprve rozdělíme pomocí funkce ROZDĚLIT.TEXT neboli funkce TEXTSPLIT. Jako text označíme první textovou hodnotu, následuje oddělovač do sloupců, kde musíme jako oddělovače určit písmena. Takže funkce ZNAK, ve které použijeme funkci SEQUENCE. Ve funkci SEQUENCE chceme vrátit 26 řádků, jelikož je 26 písmen. Sloupce nepotřebujeme, začátek je číslo 65, pod kterým je písmeno A a krok 1. Ukončíme funkce a celou funkci ROZDĚLIT.TEXT zabalíme do funkce CONCAT. Po potvrzení se vrátí vyselektovaná pouze čísla.

Pro oddělení textu funkci ZNAK nepotřebujeme. Stačí použít funkci ROZDĚLIT.TEXT, kde označíme text, a použijeme jako oddělovač funkci SEQUENCE, kde chceme 10 řádků, jelikož je deset čísel včetně nuly, sloupce nepotřebujeme, ale chceme začít od nuly a krok je jedna. A opět to celé zabalíme do funkce CONCAT. Potvrdíme a máme oddělená pouze písmena.

Na listu znaky jsme si ukázali znaky, které se skrývají pod jednotlivými čísly. Nicméně existuje ještě jeden trik, který vám otevře další možnosti znaků ve funkci ZNAK. Tento trik využijeme v následujícím příkladu. Ve sloupci tržba máme tržby, vedle ve sloupci chceme označit tržby, které splnily podmínku a překonaly tržbu 40 000 Kč. Použijeme funkci KDYŽ, ve které ověříme podmínku, že j tržba vyšší než 40 000 Kč, pokud ano, tak chceme vrátit ZNAK 252 a pokud podmínka splněná není, tak chceme vrátit znak 251. Potvrdíme funkci a pošleme ji dolů a vrátily se nesmysly. 

Nicméně když buňky označíme a změníme typ písma na Wingdings, tak se znaky změní na jiný typ znaků a na řádcích, kde je podmínka splněná se vrátí fajfka a na ostatních řádcích křížek.  

Ten samý trik můžeme použít i v posledním příkladu. Máme zde počet hvězd, které produkty dostaly v průzkumu zákazníků. Použijeme funkci OPAKOVAT, neboli funkci REPT, ve které použijeme funkci ZNAK s číslem 182, a ve funkci OPAKOVAT určíme počet opakování, což je počet hvězd. Potvrdíme funkci, stáhneme ji dolů a opět se vrátí znaky. 

Opět změníme typ písma na Wingdings. A ze znaků se stanou hvězdy.

Jaké znaky se pod jednotlivými čísly skrývají, když uplatníte tento typ písma na funkci máte ve druhém sloupci na listu Znaky ve cvičném souboru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

POWER BI: Rozdíl mezi funkcemi SUM a SUMX

V dnešním videu se podíváme na rozdíl mezi dvěma funkcemi, které používáme v Power BI nebo v Excelu v datovém modelu Power Pivot. Obě dvě funkce sčítají hodnoty, nicméně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *