Začínáme s Power BI | Excel a Power BI

V dnešním videu se podíváme na základy práce v Power BI. Power BI je nástroj od společnosti Microsoft, který slouží k interaktivní vizualizaci a analýze dat. Specifikem Power BI je to, že jednotlivé grafy a vizualizace filtrují další grafy a tabulky. A kde je propojení Power BI a Excelu? Právě excelové tabulky jsou nejčastějším zdrojem datových modelů Power BI. A pokud si teď říkáte, že nástroj Power BI nepotřebujete, tak jste možná na omylu. Už základní znalost Power BI vám dovolí vytvářet interaktivní vizualizace, které vám usnadní náhled na vaše data.

Excelový soubor ke stažení

V dnešním videu si ukážeme, jak nástroj Power BI získat, jak s ním propojit data z Excelu a jak vytvořit jednoduchý datový model a prodejní report bez znalosti jediné Power BI funkce. V Power BI se totiž pracuje s jazykem DAX. Znamená to tedy, že na to, abyste mohli Power BI využívat musíte umět nový jazyk DAX a nové funkce? Nikoliv nezbytně. Základní reporty a vizualizace můžete v Power BI tvořit i bez jakékoliv znalosti jazyka DAX.

Jak získat Power BI

Začneme tím, jak vůbec získáte nástroj Power BI. Nástroj Power BI je nástroj od Microsoftu, který získáte tak, že přejdete na web Power BI a stáhnete si verzi pro desktop, tedy pro stolní počítač. Stejně tak si Power BI můžete stáhnout přes Microsoft Store. 

Základní nástroj Power BI desktop je zdarma. Existuje rovněž placená verze Power BI, ale tu využijete jen ve chvíli, kdy chcete vaše reporty sdílet i s ostatními. Proto, abyste se v Power BI naučili nebo ho používali pouze vy, vám stačí verze zdarma.

Když máte Power BI stažené a nainstalované, tak ho otevřeme a na uvítací stránce máte možnost se podívat na několik instruktážních videí a návodů. My chceme vytvořit první přehled, takže vybereme Nový nebo Prázdná sestava. Zobrazí se základní obrazovka Power BI, ve které budeme tvořit přehled.

Základní seznámení s Power BI

Na obrazovce Power BI jsou naprosto klíčové tři ikony v levém panelu. První ikona Zobrazení sestavy představuje hlavní obrazovku, na které za chvíli vytvoříme přehled pomocí grafů a tabulek. 

Druhá ikona Zobrazení tabulky zobrazuje zdrojová data, se kterými budeme pracovat a která musíme do Power BI nahrát. 

Třetí ikona Zobrazení modelu zobrazuje datový model, neboli propojení mezi tabulkami, které tvoří datový model. Postupně si ukážeme, jak s těmito ikonami pracovat.

Další důležitou částí Power BI je pravý ovládací panel, který se skládá ze tří částí. Záložka Data zobrazuje data, která nahrajeme do Power BI. 

Na záložce Vizualizace máme nabídku tabulek a grafů, se kterými budeme pracovat. 

Poslední záložka Filtry dovoluje vkládat na stránky a vizualizace dodatečné filtry.

Zdrojová data

Začneme tím, že do nástroj Power BI nahrajeme data z excelového souboru.

Ve zdrojovém Excelu máme čtyři listy. Na listu prodej máme prodejní data, která potřebujeme analyzovat a vizualizovat. V této tabulce máme produkty, pobočky i zákazníky uvedené pod jejich ID. V reportu ale chceme uvádět nikoliv identifikace, ale přesné názvy produktů, poboček a zákazníků.

Zdrojová tabulka Prodejní data

Doplňující detailní informace o zákaznících, produktech a pobočkách máme uvedené na pomocných listech. Tyto tabulky mají společný klíč, kterým je právě ID. 

Pomocná tabulka s pobočkami
Pomocná tabulka s produkty
Pomocná tabulka se zákazníky

To znamená, že prodejní tabulka může být propojena s jednotlivými tabulkami přes ID poboček, zákazníků a produktů. Pokud bychom tato data chtěli zpracovat v Excelu, tak bychom buď použili datový model v Power Pivot nebo bychom museli prodejní tabulku dat rozšířit i pomocné sloupce, kde bychom pomocí vyhledávacích funkcí propojili informace z pomocných tabulek. Následně bychom data analyzovali buď pomocí funkcí a grafů a nebo pomocí kontingenčních tabulek. Kvůli Power BI to ale dělat nemusíme. V Power BI propojíme data pomocí datového modelu.

Důležité je, aby pomocné listy, kde máme detailní informace o produktech, zákaznících a pobočkách obsahovaly jedinečný seznam těchto ID. To znamená, že zatímco v tabulce prodejní data se pobočky, produkty i zákazníci opakují, tak na pomocných listech máme jedinečné seznamy, to znamená, že se žádné ID neopakuje, tedy neexistují duplicity.

Import zdrojových dat do Power BI 

Když víme, jak naše zdrojová data vypadají, tak se vrátíme do Power BI a napojíme se na data. A data do Power BI nahrajeme přes Power Query. Přesně tak, nástroj Power BI stejně jako Excel obsahuje Power Query, což činní manipulaci a úpravu dat o to jednodušší.  

Data do Power BI nahrajeme z karty Domů, kde máme sekci Data a zde získat data. Kromě možnosti nahrát data do Power BI z Excelu máme možnost připojit se k nejrůznějším zdrojům, od webu po SQL databáze a Access. Dnes potřebujeme nahrát data do Power BI z excelového sešitu. Takže na kartě Domů vybereme z excelového sešitu. Otevře se vyhledávací okno, ve kterém najdeme příslušný excelový soubor. Když ho najdeme, tak ho označíme a vybereme Otevřít.

 Po kliknutí na Excel se otevře klasické okno navigátoru, které někteří z vás znají z Power Query. V levém panelu se zobrazí všechny listy a excelové tabulky, které máme v excelovém sešitu. V pravém panelu se po kliknutí na listy a tabulky zobrazí náhled dat.

Do Power BI potřebujeme nahrát všechny čtyři tabulky. List a tabulku od sebe poznáte tak, že tabulka je zobrazená s ikonou s modrým pruhem. Zaškrtneme všechny čtyři tabulky a jelikož máme data vyčištěná, tak je rovnou nahrajeme do Power BI pomocí tlačítka Načíst. Pokud by vaše data potřebovala ještě dodatečnou úpravu v Power Query, tak máte možnost načíst tabulky přes tlačítko Transformovat do Power Query, provést úpravy a následně tabulky načíst do Power BI. My vybereme Načíst. Tabulky se začnou nahrávat do Power BI. 

Po nahrání tabulek do Power BI se v pravém panelu Data zobrazí všechny nahrané tabulky. Tabulky jsou pojmenované stejně jako v excelovém souboru. Když na tabulku klikneme, tak se rozbalí názvy sloupců, které v tabulce máme a se kterými teď můžeme pracovat.

Tvorba datového modelu

Než začneme data zobrazovat v grafech, tak musíme vytvořit datový model, tedy nastavit vztahy mezi tabulkami. Do propojení tabulek se dostaneme pomocí třetí ikony v levém panelu Propojení tabulek. V tomto zobrazení vidíme všechny čtyři tabulky, které jsme nahráli do Power BI. Mezi tabulkami se dokonce automaticky vytvořili vazby, což poznáme podle těchto čar. S tabulkami můžeme po obrazovce hýbat, takže je můžeme uspořádat, tak abychom se v nich lépe vyznali.

Vazby mezi tabulkami se automaticky vytvořili proto, protože máme sloupce v tabulkách nazvané stejně. Když na jednu z čar klikneme tak se označí sloupce, které jsou mezi sebou propojené. Produktová tabulka je s prodejní spojená přes ID produktu. Pobočka je s prodejními daty spojená přes ID pobočky. 

Vazbu mezi zákazníkem a prodejními daty ale vytvořenou nemáme. A je to proto, protože tam máme sloupce ID nazvané jinak a datový model tak nebyl schopný propojit automaticky sloupce. Propojení mezi tabulkami vytvoříme jednoduše. Chytíme pole, které chceme propojovat a přetáhneme ho do druhé tabulky na pole, se kterým ho chceme propojit. Chceme propojit ID zákazníka s ID zákazníkem v prodejních datech, takže chytneme ID a je jedno z které tabulky pole přetahujeme. A táhneme pole do tabulky a pustíme ho nad příslušným polem. Vyskočí na nás okno, kde potvrdíme, že chceme propojení mezi tabulkami vytvořit. Tím se vytvoří vazba mezi tabulkami.

U vazby máme rovněž na jedné straně hvězdičku a na druhé straně jedničku. To znamená, že na straně tabulky Zákazník, produkt a pobočka existuje jedinečný seznam hodnot, proto je tam jednička. Kdežto na druhé straně, v prodejní tabulce, se ID opakují, proto je u nich znak hvězdička.

Teď máme vytvořený jednoduchý datový model. A můžeme začít tvořit vizualizace. Klikneme na první ikonu v levém panelu a vrátíme se do zobrazení sestavy. Naším úkolem je vytvořit prodejní report pro jednotlivé pobočky. Pro každou pobočku chceme zobrazit několik informací.

Tvorba grafů a vizualizací

Nejprve chceme zobrazit celkové tržby pro jednotlivé produkty, a to ve sloupcovém grafu. Na kartě vizualizace najdeme sloupcový graf, klikneme na něj a tím ho vložíme na plochu, graf podle potřeby zvětšíme a přesuneme tam, kam potřebujeme. Teď musíme do grafu vložit data. Klikneme na graf a v záložce vizualizace vidíme pole x a pole y. 

Na ose x chceme zobrazit názvy produktů. Názvy produktů máme v pomocné tabulce Produkty, takže rozklikneme tabulku produkt a chytneme pole produkt z tabulky a přetáhneme ho do osy x. 

A na ose y chceme celkové tržby. Tržby máme uvedené v prodejní tabulce, takže na ní klikneme a chytneme pole tržba z prodejní tabulky a přesuneme ho do osy y. A máme vytvořený graf. Všimněte si, že vizualizace za nás dokonce tržby sečetla.

Dále chceme zobrazit celkové tržby pro jednotlivé zákazníky. Zase vybereme sloupcový graf, klikneme na graf, vložíme ho, posuneme ho pod první graf a podle potřeby změníme jeho velikost. Opět klikneme na graf a přetáhneme pole do os. Na ose x chceme názvy zákazníků, a tyto názvy máme v tabulce Zákazník. Takže rozklikneme tabulku Zákazník a do pole osa x tentokrát vložíme pole zákazník. A v grafu chceme zobrazit celkové tržby, takže opět chytneme sloupec tržba a do pole y vložíme sloupec s tržbami.

Dále nás ještě zajímá rozdělení tržeb podle kategorie zákazníků a řekněme, že chceme tržby zobrazit v pruhovém grafu. Najdeme pruhový graf, klikneme na něj, vložíme ho na plochu a posuneme ho tam, kam potřebujeme. Na osu y tentokrát vložíme kategorii zákazníka, což je sloupec z tabulky zákazník. A do osy x vložíme opět tržby, takže sloupec tržba z prodejní tabulky. 

Poslední, co nás zatím zajímá je, jaká je struktura tržeb podle druhu produktu. A zobrazíme to v koláčovém grafu. Najdeme koláčový graf, klikneme na něj a vložíme koláčový graf na plochu. Raf posuneme a upravíme jeho velikost. Do pole hodnot přesuneme tržby, tedy sloupec tržba z prodejní tabulky a do legendy přesuneme druh produktu, což je sloupec z tabulky produkt.

Základní grafy reportu jsou vložené. Grafy teď ale zobrazují celkové tržby pro zákazníky a produkty bez ohledu na pobočku. A to proto, že nám v reportu chybí filtr na pobočky. To vyřešíme pomocí průřezu. Ve vizualizaci vybereme průřez a vložíme ho na plochu a umístíme ho nad grafy. Do průřezu vložíme to, podle čeho chceme report filtrovat. Chceme filtrovat podle poboček, což jsou města a města máme uvedená v tabulce Pobočka. Přetáhneme sloupec Město do průřezu. 

A teď můžeme začít filtrovat report. Pokud v průřezu nic nevybereme, tak nám data ukazují celková prodejní data bez ohledu na pobočku. Pokud ale v průřezu vybereme pobočku, tak se všechny vizualizace automaticky přefiltrují pro vybranou pobočku. 

A co víc? Všechny vizualizace jsou interaktivní. Takže když jako pobočku vybereme třeba Brno, a klikneme na šaty, tak se ostatní grafy přefiltrují pro prodeje v Brně pro šaty. 

Nebo nás v Brně zajímá jen oblečení? Můžeme kliknout do koláčového grafu na oblečení a rázem máme vše vyfiltrované pro oblečení v Brně. 

Nebo nás zajímá zákazník? Odfiltrujeme oblečení v grafu a místo toho klikneme na vybraného zákazníka.

A co kdyby nás navíc ještě zajímala celková tržba a počet prodaných produktů? Do reportu můžeme ještě vložit informační karty. Klikneme na plochu a vybereme Kartu. Kartu umístíme nad grafy a v první kartě chceme zobrazit celkové tržby. Do pole přetáhneme sloupec tržba z prodejní tabulky. A karta zobrazí součet tržeb. 

Vedle umístíme ještě druhou kartu a na této kartě chceme zobrazit celkový počet prodaných kusů produktů. Do pole tedy přetáhneme pole počet z prodejní tabulky. A máme součet prodaných kusů.

Změníme pobočku v průřezu a celý report se přefiltruje. Klikneme na vybraný produkt a celý report dynamicky reaguje na filtr a to včetně nově přidaných karet.

Report samozřejmě můžeme pomocí karty Formát vizuálu upravovat. Můžeme formátovat barvy, popisky, nadpisy, vše na co jsme zvyklí z excelových grafů. 

Když máme report hotový, tak ho můžeme vyexportovat do služby Power BI online, kde můžeme report použít k prezentaci nebo sdílení dat. O tom bude ale další z navazujících videí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

15 speciálních znaků v Excelu

15 speciálních znaků v Excelu | Excelové triky

V dnešním videu se podíváme na patnáct speciálních znaků, se kterými se v Excelu můžete setkat. Vysvětlíme si, co v Excelu znamenají dvojité uvozovky, zavináč, křížek, dvojitý negativ

4 komentáře

  1. Dobrý den, děkuji za video. V práci začínáme používat Power BI a školení zatím žádné neproběhlo. Jsem tedy za toto video vděčná a budu ráda i za další. Jen asi máme trošku jinou verzi, protože jsem tři ikony zmiňované na začátku nenašla, musela jsem trochu pátrat, pod čím je to schované. Ještě jednou děkuji a budu se těšit na další video.

  2. Zdravím.Nádhera.Dá se do Power BI dát i akciové portfolio?Za jak dlouho se mohu přihlásit k vám do Masterclasu?Mám už 2/3 hotovo z Vaší nabídky.Jen ještě plavu v Excel k pohovoru.

  3. Dobrý den, moc děkuju za skvělé video (stejně jako všechna ostatní) a hlásím zájem o další video ohledně formátování reportů v Power BI. Předem mnohokrát děkuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *