Jak zobrazit jen vybrané popisky v grafu | Triky s excelovými grafy

V dnešním videu si ukážeme jednoduchý trik s excelovým grafem, který spočívá v tom, že v grafu zobrazíme pouze popisky dat, které si vybereme. Když totiž máme v tabulce, ze které tvoříme graf, hodně dat, tak může někdy graf se všemi popisky působit nepřehledně. My si ukážeme, jak takový graf proměnit v graf, ve kterém si dynamicky určujeme, kolik popisků se v grafu zobrazí.

Excelový soubor ke stažení

V příkladu máme zdrojovou tabulku, kde máme datumy a tržby. V tabulce máme data za několik posledních let. Tato data potřebujeme zobrazit ve spojnicovém grafu. Nad tabulkou máme ještě barevnou buňku, ve které za chvíli určíme, které popisky se v grafu budou zobrazovat.

Popisky v grafu 1

Nejprve ze zdrojové tabulky vytvoříme spojnicový graf. Kdybychom teď do grafu vložili popisky dat, tak nemáme žádnou kontrolu nad tím, které popisky se zobrazí. Vždy se v grafu zobrazí tolik popisků, kolik je bodů v grafu. 

Řekněme, že by nám stačilo, aby se v grafu zobrazil každý šestý popisek. Do barevné buňky nad tabulku tedy napíšeme šestku.

Jelikož chceme v grafu zobrazit každý šestý popisek, tak musíme nejdříve určit pořadová čísla řádků v tabulce. To uděláme pomocí kombinace dvou funkcí ŘÁDEK, anglicky funkce ROW. Napíšeme první funkci ŘÁDEK, ve které označíme první datum v tabulce. Tato funkce ŘÁDEK vrátí pořadové číslo řádku, kde se hodnota nachází. My ale nepotřebujeme pořadové číslo řádku v rámci excelového sešitu, potřebujeme pořadové číslo řádku v tabulce. Takže od této funkce ŘÁDEK odečteme druhou funkci ŘÁDEK, ve které označíme buňku záhlaví a pevně ji zafixujeme klávesou F4. Potvrdíme funkce a teď se od pořadového čísla řádku v sešitu odečte vždy tato pevně zafixovaná buňka, což vlastně vrátí na každém řádku pořadové číslo v tabulce. Funkci stáhneme dolů pro všechny řádky a máme pořadová čísla řádků v tabulce.  

Tyto funkce ŘÁDEK zabalíme do funkce MOD. Funkce MOD vrací zbytkové číslo po vydělení čísla dělitelem. Číslem je pořadové číslo řádku a dělitelem je šestka, jelikož chceme označit každou šestou hodnotu. Takže v tomto parametru označíme obarvenou buňku, která bude plně zafixovaná klávesou F4. Funkci ukončíme a pošleme ji dolů. Na každém řádku se vrátilo číslo až na každý šestý řádek. Na řádcích, které jsou násobky šesti po vydělení číslem šest nezbyde nic, proto se na každém šestém řádku vrací nula. 

A toto teď můžeme zabalit do podmínkové funkce KDYŽ, anglicky funkce IF. Podmínkou je, že pokud se funkce MOD rovná nule, tak chceme vrátit hodnotu tržby a pokud podmínka splněná není, tak chceme vrátit funkci NEDEF. Proč funkci NEDEF? Jelikož tato funkce se nikdy nezobrazí v grafu.

Funkci ukončíme a pošleme ji dolů. Teď se na každém řádku vrátila chybová hláška kromě každého šestého řádku, kde máme hodnotu tržby a to je základ našich popisků v grafu. 

Do grafu musíme přidat novou datovou sadu, což budou popisky dat. Klikneme pravým tlačítkem myši do grafu a vybereme Vybrat data. Přidáme novou datovou sadu. Jako název vybereme název sloupce a jako data označíme data pro popisky dat. Potvrdíme. 

Klikneme na graf a vybereme Formát datové řady. Abychom vybrali správnou datovou sadu, tak nahoře v panelu rozklikneme šipku a vybereme správnou datovou řadu. 

Teď když máme vybranou správnou datovou sadu, tak klikneme do grafu pravým tlačítkem myši a vybereme Přidat popisky dat. A do grafu se vložil každý šestý popisek.

Pokud chceme, tak klidně ještě můžeme zvýraznit vybrané značky v grafu. Klikneme do grafu a v pravém ovládacím panelu vybereme Značka a Možnosti značky. 

Vybereme si typ značky v Předdefinovaném nastavení. Klidně si můžeme zvolit i barvu výplně značky. 

Popisky dat můžeme dále zformátovat. Můžeme zmenšit písmo nebo je otočit, aby nepřekáželi v grafu. 

Graf s vybranými popisky dat je hotový. Cvičně zkusíme změnit počet popisků v grafu a graf i popisky dat reagují na změnu. Hotovo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dynamický prodejní report v Excelu | Microsoft 365

V dnešním videu se podíváme na to, jak pomocí dynamických funkcí v Excelu vytvořit plně dynamický prodejní report. Dynamické funkce, které budeme dnes pro vytvoření prodejního reportu

Začínáme s Power BI | Excel a Power BI

V dnešním videu se podíváme na základy práce v Power BI. Power BI je nástroj od společnosti Microsoft, který slouží k interaktivní vizualizaci a analýze dat. Specifikem Power

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *