Jak vytvořit prstencový členitý graf | Doughnut graf

Prstencový členitý graf skvěle obzvláštní vaši prezentaci dat. Jedná se o zajímavější graf než je jen obyčejný koláčový a prstencový graf. Tento členěný prstencový graf se skvěle hodí pro prezentace procent, například jako vizualizace, na kolik máte splněný nějaký úkol. Prstencový členitý graf, kterému se v angličtině říká Doughnut graf, neboli koblihový graf, je navíc velmi jednoduché vytvořit.

Cvičný excelový soubor ke stažení:

Jak vytvořit prstencový členitý graf?

Pro vytvoření tohoto grafu budete v podstatě potřebovat pouze jedno číslo. A tím je procento. V našem případě se bude jednat o procento, na kolik je splněný nějaký úkol nebo plán. Řekněme, že máte plán splněný na 60 %. Do buňky B4 tedy napíšete 60 %.

Prstencový členitý graf – přípravná tabulka

V prvním kroku si musíte vytvořit přípravnou tabulku, ze které si prstencový graf bude brát data. Do prvního sloupce tabulky napíšete takový počet jedniček, na kolik chcete mít členitý prstencový graf. Pokud chcete, aby byl prstencový členitý graf rozdělený na 20 dílků, tak do prvního sloupce napíšete dvacet jedniček. Pokud byste chtěli ít prstencový členitý graf rozdělený například na 100 dílků, tak do tohoto sloupce napíšete sto jedniček. Vedle do druhého sloupce napíšete pouze dvě čísla. První buňku propojíte se zdrojovou buňkou, kde máte uvedená procenta. Druhá buňka bude reprezentovat zbytek do 100 %. Do této buňky napíšete tedy jedna mínus toto procento.

Přípravná tabulka pro prstencový graf je hotová.

Pro vložení grafu, označíme oba dva sloupce a vložíme prstencový graf. Jelikož máte ve zdrojové tabulce dva sloupce, tak se vložily i dva prstencové grafy. Vnitřní prstencový graf reprezentuje sloupec s dvaceti jedničkami a druhý reprezentuje reálné procento splnění úkolu a procento, které ještě zbývá dokončit. 

Ještě než se pustíme do tvorby grafu, tak prstencový graf trochu zformátujeme a změníme barevné výplně grafu. Označíme vnitřní prstencový graf a klikneme na něj pravým tlačítkem myši. Vybereme výplň grafu a vybereme nějakou tmavší barvu. 

Trik ve vytvoření členitého prstencového grafu je v tom, že si označíme datovou sadu vnitřního grafu a klikneme na ní pravým tlačítkem a vybereme možnost Změnit typ grafu. A zde u série Splněno, tedy u série, která reprezentuje reálná procenta zaškrtneme Vedlejší osa. Tím se grafy překryjí. Vnější graf překryl ten vnitřní členitý. V dalším kroku označíme tu část grafu, která reprezentuje reálná procenta a zmáčkneme pravé tlačítko myši. A zde vybereme výplň a bez výplně. Tím pádem nám barevná výplň této části grafu zmizí a zobrazí se členěný graf, který se skrýval pod ním.  

V dalším kroku označíme tuto zbývající část, která reprezentuje procento úkolu, které ještě není splněné. Označíme jen tuto část a vybereme opět výplň a výplň bílá. Když vybereme bílou výplň tak ještě rovnou vybereme i Další barvy výplně a zde nastavíme průhlednost třeba na 35 %. Tím se probarví zbývající část grafu na světlejší barvu.

Graf je skoro hotový.

Poslední, co zbývá je doplnit do prostředku grafu procenta, abychom viděli, na kolik procent je úkol splněný. Procenta do grafu tímto způsobem dostaneme tak, že zde nakreslíme textové pole. Na liště Vložení zvolíme pod záložkou Text možnost textové pole a nakreslíme doprostřed textové pole. Samozřejmě do tohoto pole nechceme natvrdo napsat procenta, ale chceme to propojit s touto buňkou. Takže nakreslíme textové pole a hned jak ho nakreslíme, tak nikam neklikáme a rovnou klikneme do příkazového řádku. A zde napíšeme rovná se a označíme buňku s procentem. Potvrdíme a procento se propsalo do textového pole. Rychlá kontrola, zda se bude graf i procento měnit. Změníme procento z 60 % na 45 %. A jak graf, tak textové pole správně reagovalo. Teď už stačí textové pole zformátovat. Procenta bychom chtěli větší a viditelnější, takže označíme text a zvětšíme písmo, můžeme změnit i fond písma a jeho barvu, a udělat procenta například tučné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dynamický prodejní report v Excelu | Microsoft 365

V dnešním videu se podíváme na to, jak pomocí dynamických funkcí v Excelu vytvořit plně dynamický prodejní report. Dynamické funkce, které budeme dnes pro vytvoření prodejního reportu

Začínáme s Power BI | Excel a Power BI

V dnešním videu se podíváme na základy práce v Power BI. Power BI je nástroj od společnosti Microsoft, který slouží k interaktivní vizualizaci a analýze dat. Specifikem Power

2 komentáře

 1. Dobrý den!

  Mám dotaz.
  1/ Jak udělat tento graf, aby zobrazoval dosažený různých procent různou barvou. Např. 0-25% žlutě; 0-50% modře; 0-75% černě a 0-100% zelěně.
  2/ Jak na grafu zobrazit červěně překročení 100%.

  Děkuji za radu.

  Svoboda Oldřich

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *